Podejście porównawcze polega na określeniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość danej...
W podejściu dochodowym stosuje się metodę inwestycyjną oraz metodę zysków. Rzeczoznawca majątkowy najczęściej stosuje metodę zysków do wyceny takich nieruchomości jak m.in. hotele, stacje benzynowe, kina, restauracje.
Poniżej opisano procedurę postępowania przy zastosowaniu metody zysków do wyceny nieruchomości.
Metodę zysków stosuje się przy określaniu wartości nieruchomości przynoszących lub mogących przynosić dochód, którego wysokości nie można ustalić na podstawie analizy kształtowania się stawek rynkowych czynszów tak jak to się odbywa w przypadku metody inwestycyjnej. Dochód ten odpowiada udziałowi właściciela nieruchomości w dochodach osiąganych z działalności prowadzonej na nieruchomości stanowiącej przedmiot wyceny i na nieruchomościach podobnych. Co to są nieruchomości podobne dowiesz się w treści artykułu „Na czym polega podejście porównawcze w wycenie nieruchomości”.
Zgodnie z notą interpretacyjną “Zasady podejścia dochodowego w wycenie nieruchomości” w metodzie zysków podstawą obliczania dochodu z nieruchomości jest część dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej na nieruchomości, ściśle związanej z jej specjalistycznym charakterem, który determinuje rodzaj tej działalności.
Typowymi nieruchomościami dla których stosuje się metodę zysków, są:
Wpływy w tego rodzaju obiektach uzależnione są od dochodów z działalności prowadzonej na nieruchomości, w szczególności przez użytkownika i stanowią odpowiednik wpływów czynszowych.
Poniżej przedstawiono zasady stosowania metody zysków ustalone na podstawie Noty interpretacyjnej “Zasady podejścia dochodowego w wycenie nieruchomości”. Należy jednak pamiętać, że w/w nota nie jest przepisem prawa, jest zbiorem zasad rekomendowanych do stosowania.
W metodzie zysków stosowanej do wyceny nieruchomości gdzie jest lub może być przyjęte założenie, że działalność prowadzi użytkownik, wyróżnić można następujące etapy określania dochodów:
Wyznaczenie wpływów użytkownika (WU) z działalności operacyjnej prowadzonej na nieruchomości. Wpływy użytkownika pochodzą z działalności operacyjnej, bez uwzględniania jego przychodów z działalności inwestycyjnej oraz finansowej.
Do kosztów operacyjnych użytkownika (KOU) zalicza się wszelkie wydatki związane z prowadzeniem działalności i warunkujące uzyskanie spodziewanych wpływów. Koszty operacyjne użytkownika obejmują:
Do kosztów operacyjnych użytkownika (KOU) NIE zalicza się:
Obliczanie dochodu brutto użytkownika (DBU) z różnicy wpływów użytkownika (WU) i kosztów operacyjnych użytkownika (KOU).
DBU = WU – KOU
Obliczanie dochodu operacyjnego netto użytkownika (DONU) z różnicy dochodu brutto użytkownika (DBU) i wydatków operacyjnych (WO).
Czym są wydatki operacyjne dowiesz się na grafice i w treści artykułu „Podejście dochodowe w wycenie nieruchomości”.
DONU = DBU – wydatki operacyjne
Obliczanie dochodu operacyjnego netto właściciela nieruchomości (DON) z udziału właściciela nieruchomości w dochodzie operacyjnym netto użytkownika (DONU). Wysokość tego dochodu wyznacza się na podstawie danych rynkowych lub w inny uzasadniony sposób.
DON = DONU x udział właściciela w DONU
Przekształcanie dochodu z nieruchomości w wartość nieruchomości nazywane jest kapitalizacją dochodu. Do kapitalizacji dochodu zaleca się wykorzystanie dochodu operacyjnego netto (DON).
Do kapitalizacji dochodu wykorzystuje się odpowiednie stopy zwrotu:
Stopa kapitalizacji odwzorowuje dochód inwestora na kapitale zaangażowanym w nieruchomość oraz zwrot wyłożonego kapitału.
Stopa dyskontowa odwzorowuje dochód inwestora na kapitale zaangażowanym w nieruchomość.
WR = DON / R
lub
WR = DON x Wk
gdzie:
WR – wartość rynkowa nieruchomości
DON – dochód operacyjny netto
R – stopa kapitalizacji
Wk – współczynnik kapitalizacji
Więcej o metodach stosowanych w podejściu dochodowym oraz o tym kiedy stosować metodę inwestycyjną a kiedy metodę zysków w wycenie nieruchomości dowiesz się w artykule „Podejście dochodowe w wycenie nieruchomości”.
Wartość określona metodą zysków może obejmować nie tylko nieruchomość:
Wartość określona metodą zysków może obejmować – oprócz nieruchomości – także inne składniki majątku. W przypadku, gdy cel wyceny wymaga ustalenia odrębnej wartości nieruchomości, można obliczyć ją z różnicy wartości określonej metodą zysków i wartości rynkowej innych składników majątku.
Podejście porównawcze polega na określeniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość danej...
Przy określaniu wartości rynkowej nieruchomości przeznaczonych na cele rolne lub leśne, w...
Metodę kosztów likwidacji stosuje się do określenia wartości rynkowej, jeżeli części składowe...
Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która dokonuje określania wartości nieruchomości, a także...