Odrolnienie to przekształcenie działki rolnej na działkę budowlaną. Jak wygląda procedura odrolnienia...
W 2008 roku Rada Krajowa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych uchwaliła Kodeks Etyki Zawodowej rzeczoznawcy majątkowego. Kodeks ten nie jest przepisem prawa, ale zawiera szereg zbiór zasad i norm działania, jakimi powinien kierować się rzeczoznawca majątkowy wykonując swój zawód.
Zgodnie z Kodeksem etyki zawodowej uchwalonym na posiedzeniu Rady Krajowej PFSRM 24 września 2008 r. Nr Uchwały 13/08 rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest do:
(Uchwała nr 23/2008 Rady Krajowej PFSRM z dnia 8-9 XII 2008 r. – obowiązują od dnia 1 stycznia 2009 r.)
1. Niniejsze Zasady Stosowania Kodeksu Etyki Zawodowej Rzeczoznawców Majątkowych, stanowią zbiór zasad, jakimi powinni kierować się rzeczoznawcy majątkowi, w związku z wykonywaniem zawodu rzeczoznawcy.
2. Normy zawarte w Kodeksie Etyki, nie zastępują obowiązujących przepisów prawa.
3. Naruszeniem godności jest każde postępowanie rzeczoznawcy, które podważa zaufanie do zawodu lub mogłoby go poniżyć wobec opinii publicznej.
4. Rzeczoznawca majątkowy obowiązany jest do powstrzymania się od wszelkich zachowań w działalności zawodowej, wykonywanej zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej, które mogłyby szkodzić opinii o zawodzie rzeczoznawcy.
5. Rzeczoznawca majątkowy wykonuje zawód w sposób samodzielny, w ramach swoich uprawnień zawodowych oraz w ramach obowiązującego porządku prawnego i standardów zawodowych.
6. Wykonując zawód, rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest do:
7. Rzeczoznawca majątkowy nie jest związany żądaniami zamawiającego lub osób zainteresowanych wynikiem jego pracy, jeżeli pozostawałoby to w sprzeczności z przepisami prawa lub standardami zawodowymi.
8. Rzeczoznawca majątkowy odpowiada za treść i formę opracowań, których jest autorem.
9. Rzeczoznawca majątkowy powinien wykonywać tylko takie czynności z zakresu praktyki zawodowej, co do których posiada odpowiednią wiedzę i kompetencje zawodowe.
10. Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do wyłączenia się od wszelkich czynności zawodowych, które mogą wywołać wątpliwość co do bezstronności rzeczoznawcy majątkowego.
11. Obowiązkiem rzeczoznawcy majątkowego jest dbanie o zachowanie tajemnicy zawodowej przez jego pracowników na zasadach obowiązujących jego samego,.
12. Rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest zapewnić klientom warunki swobodnego składania oświadczeń oraz zachowania tajemnicy, a także obowiązany jest zapewnić bezpieczne przechowywanie całej dokumentacji dotyczącej dokonywanych czynności, gwarantujące zachowanie tajemnicy.
13. Rzeczoznawca majątkowy nie powinien dopuszczać do sytuacji, w której byłby uzależniony od klienta; w szczególności nie wolno mu zaciągać od klienta pożyczek lub korzystać nieodpłatnie z jego usług.
14. Wzajemne stosunki pomiędzy rzeczoznawcami powinny cechować koleżeństwo, wzajemna lojalność i współpraca. Rzeczoznawcy majątkowi powinni udzielać sobie pomocy i służyć radą w sprawach związanych z wykonywaniem zawodu.
15.
16.
17. Rzeczoznawcę majątkowego obowiązuje zakaz prowadzenia nieuczciwej reklamy bądź promocji, sprzecznej z godnością zawodu, szkodzącej innym rzeczoznawcom bądź ich działalności.
18.
1) narzucania komukolwiek swoich usług,
2) postępowania niezgodnie z zasadami lojalności wobec innych rzeczoznawców.
19.
20.
Odrolnienie to przekształcenie działki rolnej na działkę budowlaną. Jak wygląda procedura odrolnienia...
Jaka jest minimalna suma i zakres ubezpieczenia OC rzeczoznawcy majątkowego? Przedsiębiorca prowadzący...
Odpowiednio sporządzona wycena nieruchomości dla potrzeb odrolnienia może znacznie obniżyć opłaty z...
Metodę zysków stosuje się przy określaniu wartości nieruchomości przynoszących lub mogących przynosić...